Oo_OH

25. března 2008 v 19:39 |  about MY favorite music
Chjo..chjo...Cejtím se nějak divně... Když o něčem začnu hodně přemejšlet tak je mi dycky nějak divně... Nebojte není to tím že mi odumírají poslední mozkové buňky..xD je to tím že se dycky doberu k něčemu co mě tak nějak zneklidní...
Jak sem v tom minulým článku psala že sem ráda že si lidi berou mí názory k srdci... S tím to souvisí... Jo, je hezký když někdo respektuje a uznává můj názor, ale taky mám názory který chci aby zůstali jen míma... Když miluju nějakou osobnost, je to tím že miluju jeho názory bo jeho umění!! Když s miluju jen jeho vzhled, tak se mi jen líbí... Je to odlišný!! A na tomhle světě je pár osobností který já miluju!! (mluvím o osobnostech který neznám osobně...xD) A mám na ně určitej názor a zrovna u tohohle názoru nechci aby mi ho někdo sebral protože tenhle názor je pro mě nejdůležitější...
Mějte za každou cenu svý názory!!
Nepřemejšlejte tolik o takejch blbejch pí*ovinách, může vás to rozhodit tak jako mě... A budete se cejtit divně!!
btw: Koncert GC i ty ostatní mám povolenej, ale jen za podmínky že neustále budu mít uklizenej pokoj (pro mě to není vůbec jednoduchá věc..xD), že se víc zapojím do domácích činností, jako je úklid bytu atd.. A že budu nosit nějaký lepší známky..xD (taky dost složitej úkon pro mě...xD)
btw2: Předkapela GC sou Clou... Aspoň že tak, tu skupinu mám docela ráda!!
btw3: Předkapela SP budou ELIOT MINOR, ne the graduate jak sem si myslela ze začátku.. www.myspace.com/eliotminor
btw4: Taky tady 26.3.2008 budou Billy Talent, Hala Folimanka, 499,-.... With very special guest ANTI-FLAG...:))
*PEACE* Good bye kids!! :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 XxemokidxX XxemokidxX | 28. března 2008 v 13:33 | Reagovat

neni tho nejak brzooo?!.. ja myshlela ze sz w cerwnu baruu!..

2 B.aalush B.aalush | 2. dubna 2008 v 17:38 | Reagovat

jajch.. stala se chyba.. 23.6. ...

3 Albertbrile Albertbrile | E-mail | Web | 5. června 2018 v 16:51 | Reagovat

The prostate is central to the section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all types of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections via the rest of the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create the causes of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some in the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations a week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to look at to make certain a normal prostate is to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should select prostate examination at least 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama